Top In Internal Exams

  

TOP TEN STUDENTS IN ACADEMICS PER TERM 

This page is dedicated to excellence in academic achievement in internal exams.


 

ACHIEVERS IN TERM 1I 2019

TOP TEN STUDENTS IN TERM II 2019

 

 FORM 4

 RANK NAME

1. Wafula Ambrose

2 Mwamidi John Mwamodo

3 Collins Msangi

4.Mshai Sophia

5. Mwazighe Raphael

6 Ilume k. Mwachugha

7 Shete Mwashighadi

8 Clemence Mwae

9 Tatu Wachugha Lucianna

10 Ludindi Magdalene

 

FORM 3

 


 

1 Odran Mwasicho

2 Kirigha Martin Mwamburi

 

3 Mnyika C. Mawondo

4 Peter Maghanga

5.Boma Annastanzia

6.Mwanyolo Samba Maria

7 Mbaya Charles Mwakireti

8 Mwabende F. Mkamburi

9. Manyatta Wanjala

10. Zoghori Emmanuel

 

 

FORM 2


1 Garigha A. Mwachofi

2. Isama J. Mwamburi

3 Mbaya P. Mwamburi

4.  Makoji Ciliviana

5 Waduu L. Wakesho

6. Hendrew Mwachofi

7. Mwakughu Mwashem

 

8.  Mbaya Shuma

9   Mwandau Mwambingu

10. Mghanga Sophia

 

FORM 1

 

1. Wali Wachenje

2.Ephrancia Chao

3.Mwandao Getrude

4.Mbaya Albert

5.Kinyai Albert

6.Mwakughu Levina

7.Ludindi Michael

8.Luciana Wali

9.Mwakio Wandoe

10. Mghanga Patrick

 


TERM II  2019 SUBJECT CHAMPIONS

 

 

FORM 4

 

1. ENGLISH                   Mwamidi John Mwamodo
 

2. KISWAHILI.                Wafula Ambrose              

3. MATHEMATICS            Wafula Ambrose

4. BIOLOGY                    Wafula Ambrose

5. PHYSICS                    Ilume K. Mwachugha

6. CHEMISTRY                 Wafula Ambrose

7. HISTORY AND GOVERNMENT  Mwamidi Mwamodo

8. GEOGRAPHY               Wafula Ambrose

9. C.R.E                        Tatu Wachugha

10. AGRICULTURE           Wafula Ambrose

11. BUSINESS STUDIES    Collins Msangi 

 

FORM 3

 
1. ENGLISH           Odran mwasicho

2. KISWAHILI.          Mbaya Charles
3. MATHEMATICS   Peter Maghanga

4. BIOLOGY              Kirigha Martin 

5. PHYSICS            Peter Maghanga

6. CHEMISTRY        Manyatta Wanjala 

7. HISTORY AND GOVERNMENT Kirigha Martin

8. GEOGRAPHY          Boma Annastanzia

9. C.R.E                  Magdalene Kawesa

10. AGRICULTURE      Lenjo Nyache Danson

11. BUSINESS STUDIES     Kirigha Martin Mwamburi

 

FORM 2

 

 

1.ENGLISH        Garigha K. Mwachofi

2.KISWAHILI     Garigha K. Mwachofi

3.Mathematics  Garigha K. Mwachofi

4.BIOLOGY       Garigha K. Mwachofi

5.PHYSICS           Makoji Ciliviana

6.CHEMISTRY     Garigha K. Mwachofi               

7.HISTORY AND GOVERNMENT Isama J. Mwamburi

8.GEOGRAPHY   Garigha K. Mwachofi

9.C.R.E              Mbaya P. Mwamburi

10.AGRICULTURE  Garigha Mwachofi

11.BUSINESS STUDIES Garigha K. Mwachofi

 

 

FORM 1

 

1.ENGLISH        Ludindi Michael

2.KISWAHILI     Wali Wachenje

3.Mathematics      Wali wachenje

4.BIOLOGY          Wali Wachenje

5.PHYSICS           Wali Wachenje

6.CHEMISTRY      Wali Wachenje                

7.HISTORY AND GOVERNMENT Wali Wachenje

8.GEOGRAPHY   Ephrancia Chao

Wali Wachenje

9.C.R.E  Wali Wachenje 

10.AGRICULTURE  Wali Wachenje

11.BUSINESS STUDIES Wali Wachenje

 


  RANKING OF CLASSES

 CLASS           : POSITION
 Form 1B                 1

 Form 1G                 2

 Form 2G                 3

 Form 2B                 4

 Form 3B                  5

 Form 3G                 6

 

 

 

 

 

 

 

CONGRATULATIONS

Class

Position

Form 1 B

 1

Form 1 G

2

Form 2 G

 

Form 2 B

 

Form 3 B

 

Form 3 G

 

School Management

The school is run by a legally constituted Board of Management.

The officers in charge are as follows:

BOM Chairman - Mr. Lawrian Mseri

Principal …

read more

Heads of Department (HODs)

Heads of Departments (HODs)

The following senior teachers coordinate activities of the various departmends to ensure that the school delivers its …

read more